Proč školení a zkoušky?
Novelou živnostenského zákona, provedenou zákonem č. 274/2008 Sb., který nabyl účinnosti dne 1. 1. 2009, byly zásadním způsobem upraveny podmínky pro získání živnostenského oprávnění a provozování koncesovaných živností "Ostraha majetku a osob" - zákon ukládá povinnost prokazovat bezúhonnost a odbornou způsobilost podnikatelů i kvalifikaci jejich zaměstnanců.
Tyto doklady musí podnikatelé předložit příslušnému živnostenskému úřadu nejpozději 31. 7. 2012, viz zákon č. 155/2010 Sb. (čl. VIII Přechodná ustanovení).
Pokud podnikatel neprokáže v uvedené lhůtě splnění podmínek své odborné způsobilosti, živnostenský úřad zahájí správní řízení o zrušení živnostenského oprávnění.
Odbornou způsobilost u živnosti Ostraha majetku a osob splňuje držitel koncesí (podnikatel), pokud má:
a) vysokoškolské vzdělání, nebo
b) vyšší odborné vzdělání právnického, bezpečnostního nebo obdobného zaměření, nebo
c) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru bezpečnostním nebo právním a 3 roky praxe v oboru, nebo
d) střední vzdělání s maturitní zkouškou, 3 roky praxe v oboru a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným MŠMT nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
e) střední vzdělání s maturitní zkouškou, 3 roky praxe v oboru a profesní kvalifikace pro činnost strážný podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 179/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů)
Dále podnikatel musí zajistit a na žádost živnostenského úřadu doložit doklady o zajištění výkonu své živnosti pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost, kterými jsou:
a) vysokoškolské vzdělání, nebo
b) vyšší odborné vzdělání právnického, bezpečnostního nebo obdobného zaměření, nebo
c) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru bezpečnostním nebo právním, nebo
d) střední vzdělání s maturitní zkouškou a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným MŠMT nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
e) profesní kvalifikace pro činnost strážný podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 179/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů)
f) doklad o uznání odborné kvalifikace podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 18/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů)
Pokud nesplňujete výše uvedenou odbornost, osvědčení o získání profesní kvalifikace strážný můžete získat úspěšným složením zkoušky před komisí autorizovaných osob a dle současných platných právních předpisů je vydáváno na dobu neurčitou.
Zkouška se skládá z písemného testu a z ústní/praktické zkoušky, která je založena na řešení konkrétních situací.